Pierwsza edycja Klubowego Grand Prix Zatoki Gdańskiej zapisała się właśnie na kartach historii polskiego żeglarstwa.
W ostatnia sobotę odbyła się uroczystość oficjalnego ogłoszenia wyników rocznej klasyfikacji wręczenia pucharu najlepszemu klubowi żeglarskiemu na Zatoce Gdańskiej.
W 2025r. najlepszy wynik osiągnął Jkmw Kotwica Jacht Klub z Gdyni. Zwycięstwo załóg z gdyńskiego klubu, a mówiąc precyzyjnie przewaga nad kolejnymi klubami w klasyfikacji była tak duża, że z jednej strony zrobiła na wielu ogromne wrażenie, z drugiej już od połowy sezonu brokerzy nie przyjmowali zakładów, kto wygra klasyfikację w 2025 roku
.
Więcej emocji było już na kolejnych miejscach, bo wynik dla pozostałych klubów nie był znany do ostatniej imprezy, która była brana pod uwagę i tu zapraszamy to pełnej klasyfikacji https://sailingfactoryclub.pl/kgp/
Klubowi i załogom startującym pod flagą Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica z Gdyni – serdecznie gratulujemy![]()
![]()
Przy okazji prosimy, aby za bardzo nie przyzwyczajali się do pucharu, który ma charakter przechodni, bo chętnych na jego przyjęcie na swoje półki w kolejnych latach jest wielu. ![]()
Przy okazji ogłaszania wyniku klasyfikacji GPZG, odbyło się wręczenie Żeglarskiej Niezapominajki. Co to jest?
Zarząd Sailing Factory Club już od dłuższego czasu, chciał powołać do życia nagrodę, wyróżnienie lub inną formę uznania dla osób, które w sposób wyjątkowy przyczyniały się swoimi działaniami do rozwoju polskiego żeglarstwa morskiego z akcentem na żeglarstwo regatowe. Nagroda z założenia ma być przyznawana niezależnie, czytaj Zarząd SFC będzie sam, bez wpływów, nacisków i innych poprawności, przyznawał nagrodę, która sprawi, że działania beneficjentów, zostaną zauważone i co ma być w tym najważniejsze, nie zostaną zapomniane. Lista kandydatów do pierwszej niezapominajki obejmowała kilka osób. Z założenia ta nagroda ma być przyznawana jednej osobie i Zarząd miał nie mały orzech do zgryzienia. Z pomocą przyszły podpowiedzi środowiska żeglarskiego, które przypomniało nam, jak dużą rolę przez wiele lat odgrywał w naszym środowisku Andrzej „Śruba” Szrubkowski. Człowiek, który zaszczepiał i skutecznie organizował środowisko regat morskich w „rolniczym kraju” (cytat z Andrzeja). Andrzej sporo robił dla naszego środowiska i musi teraz trochę odpocząć i poprawić swoje zdrowie i nie mógł osobiście odebrać nagrody. W imieniu Andrzeja, uroczą i elegancką Niezapominajkę odebrał Marek Gozłowski.
Ostatnim punktem tego wyjątkowego wieczoru, był Bal Żeglarski.
W czasie, gdy rodził się pomysł zorganizowania czegoś, co miało zintegrować nasze środowisko w sposób bardziej swobodny, pojawiały się określenia w rodzaju: impreza, potańcówka, itp. Bardzo szybko, jednoznacznie i stanowczo nasza Komandorka określiła charakter tej części wydarzenia. „To ma być BAL! Rzekłam!”
Bal w pełnym tego słowa znaczeniu. Ma być radośnie, tanecznie, mocno integracyjnie, ale ma być też elegancko, czytaj sukniowo i smokingowo. Z tym drugim, to udało się wynegocjować okres przejściowy, ale z sukniami, to nawet nikt miał ochoty z czegoś ustępować. Żeglarki nie samymi sztormiakami się stroją i niczym w bajce o Kopciuszku, potrafią się w oka mgnieniu zamienić w jeszcze piękniejsze i eleganckie damy. Tak było.
W naszym środowisku żeglarskim mamy trochę okazji do różnych spotkań. Zazwyczaj są to grille i inne szanty organizowane po regatach. Nie było jednak w historii naszego środowiska takiego spotkania, jak nasz Bal Żeglarski. Spotkanie wyjątkowe w każdym wymiarze. Tak wyjątkowe i udane, że na koniec balu umówiliśmy się, że za rok znowu się spotkamy. Byliśmy też co do jednego zgodni – otworzyliśmy wspólnie kolejny, nowy rozdział historii naszego żeglarstwa. Ci co byli na części oficjalnej i na balu mają świadomość tego, że są twórcami czegoś nowego i bardzo integrującego nasze środowisko.
Do zobaczenia w marinach, na wodzie, pod żaglami i zapewne za rok w sukniach, garniturach.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia i jeszcze bardziej dziękujemy, tym którzy z nami „miód i wino pili”.
Zdjęcia i info na naszym FB: https://www.facebook.com/sailingfactoryclub

















